chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Balkony i tarasy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » balkony i tarasy » Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

10.02.2015
Izolować czy nie izolować? Na jakim etapie prac podjąć decyzję o hydroizolacji łazienki? Jakich materiałów użyć? I – w końcu – ile to będzie kosztować? Pytania te często nasuwają się podczas budowy czy remontu. Zadawane są też fachowcom, których zadaniem jest uchronić zarówno siebie, jak i klienta przed skutkami zaniedbań.

Chemia budowlana -  Fot. Soudal
Fot. Soudal
Mówiąc najprościej, hydroizolacja chroni ściany i podłogi w pomieszczeniach narażonych na kontakt z wodą przed działaniem wilgoci. Woda, przedostając się przez fugi między płytkami lub okładzinami kamiennymi, wnika w podłoże i powoduje jego zawilgocenie, zagrzybienie, a nawet trwałe uszkodzenie. W razie awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej czy choćby wylania pralki, odpowiednie zabezpieczenie powierzchni znacznie ograniczy szkody. Woda nie przedostanie się przez strop zalewając pomieszczenia na niższym poziomie. Decyzję o zastosowaniu hydroizolacji należy podjąć na wstępnym etapie prac remontowo-budowlanych.

Czym izolować, czyli jakość ma znaczenie


Skutecznymi i powszechnie stosowanymi materiałami do uszczelniania podłoża pod płytkami w łazience są folie w płynie dostępne w postaci jednoskładnikowych past w wiaderku. Do prawidłowego wykonania warstwy hydroizolacyjnej potrzebne będą również elementy uzupełniające, takie jak taśmy, kołnierze i narożniki uszczelniające. Taśmy służą do ochrony styków ścian i podłóg. Kołnierze umieszcza się przy kratkach ściekowych i przejściach rur. Narożniki chronią szczeliny złączeniowe. Przy wyborze odpowiedniej folii i materiałów uzupełniających należy zwrócić uwagę nie tylko na ich cenę, ale również na jakość. Folia w płynie powinna po nałożeniu i zaschnięciu tworzyć spoistą elastyczną powłokę.
REKLAMA:


Zawsze warto sięgać po sprawdzone, certyfikowane produkty. Do takich zaliczyć możemy np. te produkowane przez firmę Soudal. Istotne jest też, aby wszystkie składowe hydroizolacji pochodziły od jednego producenta – elementy przetestowane i optymalnie dopasowane stworzą najefektywniejszy system ochrony przed wilgocią.

Jak izolować? Hydroizolacja z Soudal krok po krokuKrok 1. Przygotowanie podłoża


-Podłoże oczyszczamy z pyłu i brudu, usuwając wszystkie pozostałości, które mogłyby osłabić przyczepność izolacji
-Podłoże gruntujemy zagruntowujemy preparatem zmniejszającym chłonność, np. gruntem do folii w płynie SOUDAPRIM DP
-Czekamy, aż grunt wyschnie (około 1 godz.)

Krok 2. Hydroizolacja – etap 1


-Po dokładnym przygotowaniu podłoża nanosimy wałkiem lub pędzlem pierwszą warstwę folii w płynie SOUDAGUM LM

Krok 3. Hydroizolacja – etap 2


-Na pierwszej, jeszcze mokrej warstwie folii przyklejamy elementy uzupełniające, takie jak taśma SOUDATAPE ST, narożniki SOUDATAPE IC/OC czy kołnierze SOUDATAPE PD
Chemia budowlana -  Fot. Soudal
Fot. Soudal
Chemia budowlana -  Fot. Soudal
Fot. Soudal

Chemia budowlana -  Fot. Soudal
Fot. Soudal


-Wszystkie materiały dociskamy szpachelką i pozostawiamy do wyschnięcia

Krok 3. Hydroizolacja – etap 3


Nakładamy drugą warstwę folii w płynie, tak by łączna grubość obu warstw była nie mniejsza niż 1 mm

Krok 4. Czas


-Po nałożeniu wszystkich warstw hydroizolacji uzbrajamy się w cierpliwość na około 12 godzin, aż warstwy folii całkowicie wyschną
-Po wyschnięciu folii przyklejamy glazurę na ściany i podłogę

Ile to kosztuje i jak długo trwa?


Układanie hydroizolacji nie wpływa znacząco na tempo prac budowlano-remontowych – harmonogram nie powinien się przesunąć o więcej niż 1 dzień. Koszt zakupu materiałów hydroizolacyjnych to około 200 pln przy założeniu, że powierzchnia naszej łazienki wynosi 7 m2. Nakłady czasowe i finansowe, jakich wymaga przeprowadzenie prac hydroizolacyjnych, nie są więc duże. W zestawieniu z trudnościami i kosztami związanymi z późniejszym osuszaniem podłoża czy usuwaniem zagrzybienia wywołanego nadmierną wilgocią, hydroizolacja jest inwestycją, na której nie warto oszczędzać.
Autor: Soudal - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Balkony i tarasy

Nowości produktowe
Czytaj także
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt