chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Balkony i tarasy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » balkony i tarasy » Mozaika krok po kroku

Mozaika krok po kroku

03.06.2014
Mozaiki mogą być wykonane z każdego materiału, który jest wykorzystywany jako łazienkowa okładzina. Na rynku dostępne są wersje ze szkła, ceramiki lub kamienia naturalnego. Elementy płytek tworzą wzory i ornamenty, umieszczone na siatce, folii lub specjalnym papierze, co znacznie ułatwia ich aplikację. Mozaikę na siatce stosuje się w pomieszczeniach suchych lub wilgotnych, tę na folii lub papierze naklejonym z góry można stosować w pomieszczeniach mokrych, basenach a nawet na zewnątrz. Choć położenie mozaiki jest bardzo czasochłonne to nadaje wnętrzu niepowtarzalny efekt.

Chemia budowlana - Fot. Sopro
Fot. Sopro
Kluczowym zagadnieniem, gwarantującym właściwe mocowanie mozaiki jest równe, gładkie podłoże i dobór odpowiedniej chemii budowlanej: kleju oraz fugi. Do przyklejania mozaiki ceramicznej na typowych podłożach mineralnych, takich jak tradycyjne tynki cementowe, można zastosować uelastycznioną zaprawę klejową. W przypadku bardziej wymagających materiałów – np. mozaiki z kamienia naturalnego, konieczne jest zastosowanie zaprawy klejowej na bazie białego cementu, ponieważ nie powoduje ona przebarwień nasiąkliwej okładziny. Jeśli zaś będziemy przyklejać mozaikę szklaną transparentną, powinniśmy wybrać również zaprawę klejową białą lub srebrno-szarą o zwiększonej elastyczności i przyczepności. Dużym ułatwieniem jest zastosowanie produktu, który umożliwia jednoczesne klejenie i fugowanie np. wysokoelastycznej zaprawy klejowej Sopro No.1 996 biała lub Sopro FKM 600 Silver – srebrno szara

Mozaika jest mocowana na cienkiej warstwie kleju, którą należy rozprowadzić grzebieniem o drobnych zębach (ich maksymalna grubość nie powinna przekraczać 5,0 mm). Zbyt gruba warstwa kleju może spowodować zapadanie się kostek mozaiki i wypływanie zaprawy ze szczelin. Naniesioną na klej mozaikę dociskamy gumową pacą tak, aby wszystkie elementy równo i dokładnie przylegały do kleju. Przed spoinowaniem zbędny klej spomiędzy kostek powinien zostać usunięty.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Sopro
Fot. Sopro
Po zawiązaniu i wyschnięciu zaprawy klejowej można przystąpić do spoinowania. Zaprawę fugową należy nanieść na powierzchnię mozaiki za pomocą gumowej pacy do fugowania, dociskając tak, by dokładnie wypełnić przekrój szczeliny. Po lekkim związaniu fugi, nadmiar preparatu z mozaiki usuwamy wilgotną gąbką, po przekątnej do siatki spoin, uważając by nie wymyć fugi ze szczelin.

Jeśli idealnym dopełnieniem naszej wymarzonej aranżacji jest fuga o niestandardowych kolorach, warto zdecydować się na jedną z fug dekoracyjnych, np. Sopro DF10. Produkt ten dostępny jest w aż 23 kolorach a dodatkowo można go uszlachetnić srebrnym lub złotym brokatem. Decydując się na kolorową fugę nie należy jednak zapominać, że - tak jak w przypadku klejów – jest ona bardzo ważnym elementem wpływającym na trwałości i bezpieczeństwo użytkowania okładziny. W przypadku fugi warto więc postawić na jakość, ponieważ to najsłabsze ogniwo konstrukcji całej okładziny, które niejednokrotnie ulega niszczeniu i
Chemia budowlana - Fot. Sopro
Fot. Sopro
nieestetycznym zmianom. Do najczęstszych należy zaliczyć: pękanie i utratę koloru, to także typowe miejsce rozwijania się pleśni. W mozaice, ze względu na małe elementy okładziny, udział spoin jest bardzo duży, dlatego też nie powinniśmy wybierać produktów o niskich parametrach. Zaawansowane i opatentowane technologie wykorzystane w fudze Sopro DF10, zapewniają długotrwały, estetyczny wygląd fugi, nawet w bardzo trudnych warunkach łazienkowych. Dzięki efektowi perlenia oraz zastosowaniu technologii Hydrodur®, fugę cechuje zwiększona odporność na przenikanie wody i zabrudzenia. Technologia OPZ® zapewnia natomiast trwały kolor i zapobiega tworzeniu osadów wapiennych. Fuga charakteryzuje się też zwiększoną ochroną przed rozwojem pleśni i mikroorganizmów.

Chemia budowlana - Fot. Sopro
Fot. Sopro
Sopro DF 10 ma bardzo dobre właściwości robocze. Produkt jest wykonany na bazie bardzo drobnego kruszywa, dzięki czemu fuga ma gładką powierzchnię i dokładnie wypełnia szczeliny. Sopro DF10 to także wybór dla tych, którzy potrzebują przeprowadzić remont szybko i sprawnie. Jest szybkowiążąca – po 2 godzinach można powierzchnię użytkować, a już po 12 obciążać.

Właściwe dobrana chemia budowlana oraz kostki na siatkach znacznie ułatwiają przebieg prac i sprawiają, że mozaika jest w zasięgu ręki nawet budowlańca-amatora. Dla osób z zacięciem artystycznym, ceniących sobie oryginalność, może być znakomitą alternatywą na wykończenie łazienki.

Źródło: Sopro

(MZ)

Autor: Sopro - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.2)

Jesteś w dziale:

Balkony i tarasy

Nowości produktowe
Czytaj także
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt