chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Balkony i tarasy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » balkony i tarasy » Porządkowanie oraz drobne naprawy nagrobków

Porządkowanie oraz drobne naprawy nagrobków

28.09.2009
Już niedługo, we Wszystkich Świętych i Zaduszki, udamy się na groby najbliższych. Przedświąteczna wizyta na cmentarzu jest okazją nie tylko do zrobienia generalnych porządków, ale także, o ile jest to konieczne, wykonania drobnych napraw.

Chemia budowlana - Dokładne oczyszczenie płyty uwidoczni ewentualne jej uszkodzenia. Fot. ATLAS
Dokładne oczyszczenie płyty uwidoczni ewentualne jej uszkodzenia. Fot. ATLAS

Mycie na początek


Prace porządkowe warto rozpocząć od dokładnego umycia pomnika i płyty wodą z detergentem. Usunięcie wierzchniej warstwy brudu uwidoczni ukryte uszkodzenia. Ze względu na usytuowanie cmentarzy, powszechne jest pojawianie się na nagrobkach organicznych wykwitów. Mchy, grzyby lub pleśń należy usunąć mechanicznie, na przykład na mokro szczotką drucianą (beton lub lastrico) lub szorstką ściereczką (marmur). Po oczyszczeniu i wyschnięciu podłoża, należy je dwukrotnie pokryć preparatem grzybobójczym, takim jak Atlas Mykos lub Izohan Grzybostop, stosując kilkugodzinne przerwy. Oba preparaty tworzą bezbarwną, trwałą, odporną na zmienne warunki atmosferyczne powłokę.

REKLAMA:


Chemia budowlana - Porządkowanie oraz drobne naprawy nagrobków

Sposób na beton


Nieduże ubytki w grobowcach betonowych można naprawić, stosując zaprawę szybko twardniejącą, np. Atlas Ten-10. Wiąże ona już po 3 godzinach. Doskonale nadaje się do napraw krawędzi i powierzchni płyt. Stosując tę zaprawę należy pamiętać, że nakłada się ją metodą „mokre na mokre”, czyli na wilgotną warstwę kontaktową, sporządzoną z tej samej zaprawy. Używając szpachelki, właściwą warstwą zaprawy Atlas Ten-10 wypełnia się brakujące elementy lub istniejące spękania o grubości od 5 mm do 30 mm. Kolejne partie zaprawy można łączyć ze sobą przed rozpoczęciem wiązania materiału.

Kamień do kamienia


W przypadku szczelinowatego pęknięcia cokołu, do jego sklejenia warto użyć zaprawy klejącej Atlas Plus Biały lub Progres Mega Biały. Produkowane są one na bazie białego cementu, nie powodują więc przebarwienia materiału. Ze względu na swoje właściwości Atlas Plus Biały może też służyć do przyklejania marmurowych tablic na powierzchniach pionowych lub poziomych (Progres Mega Biały – tylko na poziomych), płyt z innego kamienia lub do solidnego przymocowania gazonu na kwiaty.
Obie zaprawy występują w postaci suchej, trzeba ją więc wymieszać z wodą, zgodnie z zaleceniami producenta, podanymi na opakowaniu. Kleje muszą schnąć co najmniej 24 godziny, dlatego miejsca napraw trzeba zabezpieczyć, przykrywając je folią budowlaną.

Ochrona na lata


Po dokonaniu drobnych napraw, kamienny lub betonowy nagrobek warto całościowo zabezpieczyć. Do tego celu służy bezbarwny silikonowy preparat Atlas Silstop. Sposób jego użycia jest prosty: wystarczy równomiernie nanieść Silstopa na podłoże przy pomocy pędzla lub wałka malarskiego. Tak zabezpieczona powierzchnia nie przyciąga zanieczyszczeń, a woda z opadów atmosferycznych spływa po nagrobku, dodatkowo go oczyszczając.

Chemia budowlana - Dariusz Stobierski. GRUPA ATLAS
Dariusz Stobierski. GRUPA ATLAS

Specjalistyczna renowacja


Renowacja zabytkowych nagrobków wymaga użycia specjalistycznych materiałów. W takich przypadkach korzysta się z renowacyjnych zapraw, na przykład z serii Atlas Złoty Wiek. Są one przeznaczone do uzupełniania ubytków w kamieniu naturalnym, spoinach, także w cegle. W zależności od potrzeb, mogą być one również wykorzystane do wypełniania form sztukatorskich – figurek nagrobnych i detali architektonicznych, takich jak plafon czy płaskorzeźba. Zaprawy z serii Atlas Złoty Wiek doskonale imitują uzupełniany materiał, zarówno pod względem faktury, jak i koloru.
Produkty z serii Atlas Złoty Wiek wytwarzane są na bazie białego cementu portlandzkiego. Można je zabarwiać stosownie do potrzeb i wymagań odbiorcy, dlatego też produkowane są wyłącznie na zamówienie.

Fot. ATLAS

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Balkony i tarasy

Nowości produktowe
Czytaj także
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt