chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Balkony i tarasy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » balkony i tarasy » Jak układać płytki

Jak układać płytki

17.07.2013
Zanim rozpoczniemy układanie płytek, musimy zadbać, aby podłoże zostało oczyszczone z resztek farby, kurzu i brudu. Powinno być ono mocne i równe, dlatego też trzeba skuć ewentualne luźne fragmenty tynku (obtłukujemy je delikatnie młotkiem i usuwamy za pomocą twardej szczotki luźny materiał), a ubytki należy wypełnić zaprawą cementową. Nie musimy odrywać starej glazury, jeżeli chcemy położyć nową.

Chemia budowlana - Fot. Ceresit
Fot. Ceresit
W przypadku podłoża posiadającego odpowiednią przyczepność, wystarczy dokładne oczyszczenie starych płytek i zagruntowanie ich gruntem specjalnym Ceresit CN 94 lub CT 19. Następnie możemy przystąpić do klejenia nowej okładziny ceramicznej przy użyciu zapraw klejących, np. Ceresit CM 22, która gwarantuje doskonały rozpływ, prawie do 95 procent pełnej powierzchni pod płytką i jest odporna na odkształcenia – zapewnia Rafał Stachera specjalista ds. technicznych Dział Zastosowań Henkel Polska.

Jeśli planujemy układać płytki na chłonnym podłożu, takim jak: beton, beton komórkowy, gazobeton, jastrychy, tynk cementowy lub cementowo-wapienny, powierzchnię należy dodatkowo zagruntować gruntem głęboko penetrującym Ceresit CT 17. Grunt nanosimy przy użyciu pędzla lub wałka.
Przeczytaj również: Kiedy zaplanować remont domu
REKLAMA:


Aby mieć pewność, że zaprawa klejąca pod płytką będzie posiadała praktycznie 100% rozpływu należy dobrać odpowiednią konsystencję materiału oraz odpowiednią pacę zębatą (wielkość pacy jest uzależniona od rozmiaru płytek) jak również należy zastosować tzw. metodę kombinowaną – polegającą na dodatkowym nałożeniu cienkiej warstwy zaprawy klejącej na spodnią część płytki. Przyklejenie płytek w taki sposób pozwoli nam na uniknięcie powstania ewentualnych spękań jak również zagwarantuje odpowiednią przyczepność zaprawy klejącej do płytek.

Chemia budowlana - Fot. Ceresit
Fot. Ceresit
Zaprawę klejącą nakładamy na odpowiednio przygotowane podłoże) używając gładkiej strony pacy, nanosząc na podłoże zaprawę klejową. Rozprowadzamy ją stroną z zębami pamiętając, że im większa płytka, tym większe powinny być zęby pacy. Pamiętajmy, że nałożona na podłoże zaprawa może szybko wysychać (w przypadku wysokich temperatur), dlatego najlepiej nałożyć ją na niewielką powierzchnię. Zaschniętej zaprawie nie da się przywrócić jej właściwości klejących – trzeba ją wówczas zeskrobać i nałożyć nową warstwę.

Aby pierwszy rząd płytek miał się na czym oprzeć (w przypadku klejenia przy użyciu zapraw tzw. „podstawowych”), przed rozpoczęciem klejenia do ściany mocujemy długą łatę. Układanie płytek zaczynamy od dołu, od drugiego rzędu (pierwszy ułożymy po przyklejeniu terakoty). Jeśli jako pierwszą zamierzamy przykleić płytkę pełną, pracę zaczynamy od narożnika. Jeżeli natomiast na krańcach podłoża mają znaleźć się płytki docinane, wtedy układanie zaczynamy i kończymy na pełnej płytce. Płytki docinane mocujemy dopiero, wtedy kiedy zastosujemy ewentualne listwy wykończeniowe. Aby utrzymać jednakową szerokość spoin, między płytki wstawiamy krzyżyki dystansowe. W przypadku zastosowania np. zaprawy klejącej Ceresit CM 22 – nawet w przypadku dużych i ciężkich płytek zastosowanie tzw. podparcia oraz krzyżyków dystansowych jest zbyteczne. W przypadku układania płytek na podłoża mineralne zalecane jest przed przyklejeniem okładziny położenie odpowiedniej powłoki uszczelniającej np. Ceresit CL 51.
Chemia budowlana - Fot. Ceresit
Fot. Ceresit
Ostatnim elementem jest fugowanie, które można rozpocząć już 24 godziny od przyklejenia płytek. W przypadku szczelin o szerokości nie przekraczającej 8 mm, dobrym rozwiązaniem jest użycie wodoodpornej elastycznej spoiny, np. Ceresit CE 40 Aquastatic, która posiada potrójną ochronę przeciw grzybom i pleśniom oraz jest odporna na zabrudzenia. Dzięki wysokiemu stopniowi hydrofobizacji spoin krople wody utrzymują się w formie perełek na powierzchni nie wsiąkając w jej strukturę – przekonuje Rafał Stachera specjalista ds. technicznych Dział Zastosowań Henkel Polska.

Zaprawę do fugowania rozprowadzamy na powierzchni płytek za pomocą pod gumowej pacy, a jej nadmiar zbieramy i ponownie umieszczamy w szczelinach. W przypadku kuchni zbiorowego żywienia, która jest szczególnie narażona na działanie tłuszczu i wilgoci, należy użyć specjalistycznych fug epoksydowych, które posiadają zdecydowanie lepszą odporność zarówno na tzw. tłuszcze, jak i związki chemiczne. Tego typu właściwości posiada fuga epoksydowa Ceresit CE 79, która została stworzona specjalnie do spoinowania płytek ceramicznych narażonych na ciężkie warunki eksploatacji.

Ochrona płytek


Aby ochronić glazurę przed zgubnymi skutkami wilgoci, dobrze jest zaimpregnować fugi w miejscach szczególnie narażonych na zawilgocenie. Można do tego celu użyć silikonowego impregnatu do spoin i płytek Ceresit CT 10, który nadaje się do stosowana zarówno na podłożach nasiąkliwych jak nienasiąkliwych. Zabezpiecza on przed wnikaniem wody nasiąkliwe bądź pęknięte powierzchnie spoin oraz samych płytek. W przypadku podłoży poziomych, ze względu na możliwość ich całkowitego zalania dobrze jest zaimpregnować całą ich powierzchnię. Przed przystąpieniem do czyszczenia płytek należy upewnić się, że zakupiony środek czyszczący nie wchodzi w reakcję z daną okładziną ceramiczną. Jako że większość dostępnych na rynku środków jest stężona, możliwe, że czyszczenie płytek będziemy musieli wykonywać w różnych stężeniach – w zależności od działania danego środka na zabrudzenia oraz czyszczony materiał.

(Oceń ten artykuł):
(1.9)

Jesteś w dziale:

Balkony i tarasy

Nowości produktowe
Czytaj także
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt