chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Balkony i tarasy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » balkony i tarasy » Odświeżanie mebli Krok po kroku

Odświeżanie mebli Krok po kroku

02.01.2013
Wielu z nas zima kojarzy się z długimi wieczorami pod ciepłym kocem, z kubkiem herbaty. Ale przecież fakt, że za oknem prószy śnieg, wcale nie oznacza, że powinniśmy zapadać w sen zimowy. Ta pora roku to dobry czas na zabranie się do małych prac remontowych, a wręcz idealny do odświeżenia mebli. Zapytaliśmy kilka osób o to, z jakimi trudnościami wiąże się według nich renowacja mebli w zimie. Doradca techniczny firmy Altax, Andrzej Wójcik, podpowiedział rozwiązania.

Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax
Renowacja mebli zimą to dla wielu osób pomysł szalony. Jednak czasy, w których nawet najmniejsze prace remontowe sprawiały, że dom wyglądał jak po przejściu tornada, odeszły do lamusa. W sklepach bez problemu znajdziemy produkty ochronno-dekoracyjne, które – odpowiednio dobrane – mogą sprawić, że odświeżenie mebli będzie samą przyjemnością.

Zimy nie lubimy, czyli co mówią Polki i Polacy?


Z badania społecznego „Aranżacja domu z wykorzystaniem drewna”, przeprowadzonego przez ośrodek SMG/KRC na zlecenie Altax we wrześniu 2012 r. wynika, że tylko 2% Polek i Polaków uważa, że zima to dobra pora na przeprowadzanie prac związanych z ochroną drewna.
Opracowanie: Altax
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax
Problem 1: Boję się, że produkty, które zastosuję, będą schły kilka dni, a domownicy nie będą mogli normalnie korzystać z mebli.

Rada eksperta: Dobranie odpowiednich produktów szybkoschnących.


Produkty szybkoschnące, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się błyskawicznym czasem wysychania powierzchni. A to dzięki zastosowaniu wody, jako nośnika pigmentu. Pierwsza warstwa jest sucha już po 20 minutach od nałożenia, kolejne można nakładać już po godzinie. Co to oznacza dla nas w praktyce? Między innymi znacząco skraca czas całego przedsięwzięcia – mebel możemy pokryć zalecaną warstwą lakieru czy emalii praktycznie w ciągu jednego dnia.

Problem 2: Nie ma nic gorszego, niż nieprzyjemny zapach rozpuszczalnika, unoszący się w domu przez kilka dni. Mam małe dziecko i nie wyobrażam sobie wietrzenia mieszkania przy ujemnej temperaturze.
Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax

Rada eksperta: Zastosowanie produktów na bazie wody.


Rzeczywiście, na rynku dostępne są produkty, w których nośnikiem może być woda albo rozpuszczalnik. Rodzaj nośnika nie wpływa na ich skuteczność, ale powoduje, że preparaty rozpuszczalnikowe mają charakterystyczny, drażniący zapach, który długo utrzymuje się w zamkniętych pomieszczeniach. W takiej sytuacji radzę pomyśleć o zastosowaniu produktów wodnych, które zapewniają o wiele większy komfort użytkowania. Jeśli w domu są dzieci, warto sprawdzić, czy produkt spełnia Europejską Normę Bezpieczeństwa Zabawek. Mamy wtedy gwarancję, że użyte w produkcie składniki są nietoksyczne i bezołowiowe.

Problem 3: Nie zabieram się za to, bo to zbyt skomplikowane.


Rada eksperta: Trzymanie się zaleceń producenta i czytanie etykiet. Wybór produktów do odnawiania mebli jest szeroki: lakiery, emalie, lakierobejce – każdy produkt to inny efekt. Pamiętajmy, że lakier stworzy twardą, połyskliwą powłokę. Lakierobejca zabarwi drewno, nie przykrywając jednak jego rysunku, natomiast emalia stworzy kolorową warstwę i ukryje usłojenie. Zanim jednak zabierzemy się do pracy przeczytajmy informacje zawarte na etykiecie. Najczęstszym grzechem użytkowników jest nieprzestrzeganie zaleceń producenta. Przy odrobinie dokładności przekonamy się, że jesteśmy w stanie sami w mistrzowski sposób odświeżyć meble w swoim domu.

Odświeżanie mebli Krok po kroku

Przeczytaj również: Impregnowanie drewna egzotycznego
Chemia budowlana - Fot. Altax
Fot. Altax

Krok 1


Powierzchnię mebla oszlifujmy papierem ściernym i dokładnie oczyśćmy. Stare powłoki malarskie należy zmatowić delikatnie papierem ściernym. Przed rozpoczęciem malowania dobrze jest łagodnie wymieszać preparat w celu zapewnienia jednorodnej konsystencji.

Krok 2


Produkt nanosimy pędzlem, wałkiem lub natryskiem – w zależności od zaleceń producenta. Nie dopuśćmy do wyschnięcia środka na narzędziu malarskim. Przed naniesieniem kolejnej warstwy narzędzia, dokładnie umyjmy je w wodzie. Drewno malujmy wzdłuż słojów.

Krok 3


Następną warstwę (w przypadku produktów szybkoschnących) można nakładać już po 1 godzinie. Powierzchnia pomalowana preparatami szybkoschnącymi może być łagodnie eksploatowana po 24 h, a w pełni eksploatowana po 3 dniach od nałożenia ostatniej warstwy.Opracowanie: Altax


Autor: Altax - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.7)

Jesteś w dziale:

Balkony i tarasy

Nowości produktowe
Czytaj także
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt