chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Balkony i tarasy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » balkony i tarasy » Gdy zabytkom ubywa urody..

Gdy zabytkom ubywa urody..

06.07.2009
Nie tylko uroda tynków ucierpieć może z powodu zawilgocenia ścian, mrozu czy krystalizacji soli. Tych samych czynników boją się cegły, kamień i zdobnicze elementy rzeźbiarskie. Ich destrukcja jest szpecąca, zwłaszcza dla obiektów zabytkowych i niszcząca dla innych, położonych głębiej, warstw elewacji i całej konstrukcji budynku. Naprawa tych elementów wiąże się z wieloma dylematami technologicznymi i estetycznymi. Z pomocą przychodzą nowe materiały Ceresit, rozwijające ofertę systemów renowacyjnych firmy Henkel.

Od teraz wszystkie prace renowacyjne wspomagać będzie pięć nowych produktów Ceresit.


Chemia budowlana - Gdy zabytkom ubywa urody..

Ceresit CR 43

– nowa zaprawa do uzupełniania ubytków w cegle. Jej użycie zalecane jest w sytuacjach, kiedy wielkość uszkodzeń cegły nie przekracza połowy jej rozmiaru. Nową zaprawę stosuje się wtedy, gdy konieczna jest naprawa albo odtworzenie pierwotnego kształtu czy formy zniszczonych przez czynniki atmosferyczne cegieł, ceramiki palonej (oprócz klinkieru) starego tynku oraz elementów architektonicznych. Jest zbrojona włóknami, wysokoelastyczna, odporna na działanie wody, zabrudzenia, grzyby oraz pleśnie.
Przed przystąpieniem do właściwych prac, należy, metodą prób, dobrać kolor zaprawy dodając do niej pigmentu proszkowego.

W przypadku uszkodzeń zabytkowych elementów kamiennych istnieje kilka sposobów ich naprawy: uzupełnianie fragmentami kamienia rodzimego (tzw. flekowanie), uzupełnianie ubytków mineralną zaprawą naprawczą albo wymiana zniszczonych fragmentów elementów kamiennych na odtworzone według pierwotnego wzoru gotowe odlewy ze specjalnej masy mineralnej.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Gdy zabytkom ubywa urody..
Druga z nowości – zaprawa Ceresit CR 44 służy do drugiego z wymienionych powyżej rodzaju napraw – jej zadaniem jest uzupełnianie ubytków w kamieniu mineralną “plombą”. Użycie zaprawy zalecane jest gdy konieczna jest naprawa albo odtworzenie pierwotnego kształtu zniszczonego przez czynniki atmosferyczne kamienia naturalnego, piaskowca, starego tynku albo elementów architektonicznych. Nowy produkt jest elastyczny, odporny na wnikanie wody, mróz, zabrudzenia i pleśnie.

Chemia budowlana - Gdy zabytkom ubywa urody..
Z kolei

Ceresit CR 41

- to nowa zaprawa sztukatorska do odlewów. Przyjdzie z pomocą gdy ubytki w dekoracyjnym, kamiennym elemencie są tak duże, że konieczne jest odtworzenie od podstaw zniszczonych elementów. Jest przyjazna wykonawcy – szybko twardnieje, nie ulega kurczeniu w czasie wysychania odlewu, przyspiesza wyciąganie z formy. Jej wysokie parametry techniczne takie jak: bardzo wysoka trwałość w połączeniu z odpornością na bezpośrednie działanie środowisk agresywnych, dają pewność długotrwałych efektów tak wizualnych jak i wytrzymałościowych.

Chemia budowlana - Gdy zabytkom ubywa urody..
Gzymsy czy profilowane obramowania otworów budowlanych są elementami ulegającymi najszybciej uszkodzeniom korozyjnym - wysunięte poza lico elewacji są gorzej zabezpieczone przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Do ich naprawy służy zaprawa

Ceresit CR 42

, przy pomocy której rekonstruuje się oraz poddaje renowacji profile ciągnione, sztukatorskie, gzymsy, elementy zdobnicze o grubości od 10 do 100 mm. Nowy produkt przeznaczony jest do renowacji zawilgoconych i zasolonych elementów obiektów zabytkowych. Jest hydrofobowy, paroprzepuszczalny, nienasiąkliwy. Może być stosowany na dużych powierzchniach a także w miejscach, gdzie wystarczy miejscowa naprawa. Świetnie sprawdzi się na podłożach o niewielkiej wytrzymałości, o niskim, średnim i wysokim stopniu zasolenia. Dodatek mączki trasowej zapewnia zaprawie dobre właściwości robocze i ogranicza możliwość powstawania wykwitów solnych.

Chemia budowlana - Gdy zabytkom ubywa urody..
Listę nowości zamyka

Ceresit CT 9

– bezbarwny hydrofobizator, który zabezpiecza naprawione powierzchnie przed bezpośrednim oddziaływaniem czynników atmosferycznych, szczególnie wody opadowej. Może być też używany jako materiał zapobiegający wykwitom, uszkodzeniom powodowanym przez mróz, rozwojowi glonów i mchów. Preparat zapewnia skuteczną hydrofobową impregnację podłoży, nawet kiedy na ich powierzchnii występują włosowate pęknięcia o szerokości do 0,2 mm. Po naniesieniu na zabezpieczaną powierzchnię, Ceresit CT 9 wnika głęboko w podłoże i wchodzi w reakcje z wilgocią, co powoduje hydrofobizację porów powierzchniowych i kapilar. Materiał zachowuje wysoką paroprzepuszczalność, nie wybłyszcza powierzchni i jest odporny na alkalia.

Dwa spośród opisywanych produktów – Ceresit CR 43 i Ceresit CR 44 już zdobyły sobie uznanie pracujących z ich pomocą specjalistów. Kapituła, przyznająca nagrodę „Renowator 2009”, a w niej wojewódzcy i miejscy konserwatorzy zabytków z całego kraju przyznali tym materiałom główną nagrodę w kategorii : „ Produkty o wysokim stopniu przydatności do prac renowacyjnych”. Statuetki rozdawane były podczas tegorocznej Europejskiej Giełdy Informacji Renowacyjnej EGIR.

Orientacyjne ceny nowych produktów:
Ceresit CR 43 – 25 kg – 102 zł
Ceresit CR 44 – 25 kg – 118 zł
Ceresit CR 41 – 25 kg – 60 zł
Ceresit CR 42 – 25 kg – 118 zł
Ceresit CT 9 – 10 litrów – 420 zł

Autor: Henkel - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3)

Jesteś w dziale:

Balkony i tarasy

Nowości produktowe
Czytaj także
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt