chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Balkony i tarasy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » balkony i tarasy » Knauf Tynki mozaikowe

Knauf Tynki mozaikowe

01.04.2009
Knauf Tynki mozaikowe to dekoracyjne tynki cienkowarstwowe, które stosowane są przede wszystkim na częściach cokołowych budynków. Są trwałe, szczelne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, wpływy atmosferyczne i zabrudzenia. Można je myć wodą i czyścić bez ryzyka zniszczenia.

Chemia budowlana - Knauf Tynki mozaikowe
Na jakie podłoże?

Odpowiednim podłożem dla tynków mozaikowych (Knauf Tynk mozaikowy) są podłoża na bazie tynków cementowych lub cementowo-wapiennych lub mineralne. Może to być również ściana betonowa lub zbrojona warstwa bezspoinowego systemu ociepleń.
Przeczytaj również: BOLIX Deco
REKLAMA:


Wewnątrz pomieszczeń odpowiednim podłożem pod tynki mozaikowe są też płyty gipsowo-kartonowe (nie zaleca się wykonywania tynków mozaikowych na gładziach gipsowych).
Powierzchnia powinna być idealnie równa. Ze względu na cienkowarstwowość tynku, nakładanie go na nierówne powierzchnie uniemożliwi osiągnięcie oczekiwanego efektu wizualnego. Jakość podłoża wpływa na trwałość tynku, czyli długość jego użytkowania. Ułożenie tynku mozaikowego na starej, osypującej się wyprawie tynkarskiej może spowodować, że tynk zacznie odpadać razem z podłożem. Niedopuszczalne jest także układanie na podłożu zawilgoconym lub narażonym na kapilarne podciąganie wody takim jak ściany bez izolacji przeciwwodnej lub z uszkodzoną izolacją.

Gdzie stosować tynki mozaikowe?
Na zewnątrz - są polecane na cokoły domów lub inne ozdobne fragmenty elewacji, na przykład mury oporowe, powierzchnie wokół ościeży albo ściany balkonów czy loggii. Bardzo często używa się ich do wykańczania powierzchni ogrodzeń betonowych.
Wewnątrz - tynki mozaikowe zastępują tradycyjne lamperie, znane z korytarzy i klatek schodowych. Można nimi dekorować fragmenty ścian w kuchniach i łazienkach, bo ze względu na stosowane w tych tynkach kruszywo bardzo dobrze komponują się z płytkami ceramicznymi, gresowymi i kamiennymi.

Chemia budowlana - Knauf Tynki mozaikowe
Warto wiedzieć
Na nasłonecznionych elementach nie należy stosować ciemnych tynków. Wprawdzie tynk mozaikowy nie wyblaknie, ale na takich powierzchniach mocno się nagrzewa, wskutek czego może ulegać odkształceniom i pękać.
Ze względu na dużą ilość spoiwa żywicznego tynki mozaikowe mają niższą paroprzepuszczalność niż na przykład tynki mineralne. Nie nadają się więc do stosowania w miejscach, gdzie blokowałyby wymagany, przepływ pary wodnej np. w systemach ociepleń z zastosowaniem wełny mineralnej lub na podłożach niewłaściwie zabezpieczonych przed niekontrolowanym napływem wilgoci takich jak źle zaizolowane mury fundamentowe. Fot: Knauf Tynk mozaikowy i Knauf Marmorit SP 260 - Knauf Bauprodukte

Autor: Knauf Bauprodukte - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Balkony i tarasy

Nowości produktowe
Czytaj także
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt