chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Balkony i tarasy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » balkony i tarasy » Budowa domu pasywnego

Budowa domu pasywnego

30.05.2011
Na powierzchni 288 m2 młodzi architekci Emilia Durka -Zielińska i Walenty Durka wybudowali dla siebie dom pasywny na malowniczej działce w okolicach Złotowa, woj. wielkopolskie. Realizacja trwała 3 lata. Koszt budowy okazał się porównywalny z realizacją w tradycyjnej technologii. Dom zbudowano w konstrukcji drewnianej złożonej z 21 ram, tworzących jednocześnie konstrukcję podłogi, ścian jak i dachu. Przegrody zewnętrzne zaprojektowano z materiałów drewnopochodnych jako otwarte na dyfuzję pary wodnej.

Chemia budowlana - Zdj.: Juliusz Sokołowski
Zdj.: Juliusz Sokołowski


REKLAMA:


Chemia budowlana - Zdj.: Juliusz Sokołowski
Zdj.: Juliusz Sokołowski
Ocieplenie stanowi 40 cm warstwa celulozy wtłaczanej pod ciśnieniem oraz dodatkowo termoizolacyjna płyta drewnopochodna grubości 6 cm. Przegrody wewnętrzne wypełnia wełna drzewna, która sprawdza się jako dobra izolacja akustyczna. Dom jest ogrzewany prądem, przy zastosowaniu małych grzejników o łącznej mocy wynoszącej zaledwie 3,6 kW.

Ściany i sufit pokryto płytami OSB, impregnowanymi naturalnym preparatem Aidol Hartwachs-Öl na bazie wosków pszczelich i oleju lnianego marki Remmers. Olejowosk Aidol Hartwachs-Öl składa się z naturalnych składników, dzięki czemu spełnia nie tylko normę EN DIN 71-3 (bezpieczeństwo dla zabawek), ale otrzymał także wysokie noty w niemieckim teście konsumenc-ko-ekologicznym Öko-Test. Powłoka zakonserwowana olejowoskiem nie traci swej zdolności „oddychania” czyli przepuszcza parę wodną, ale jednocześnie jest odporna na przenikanie wody.

Chemia budowlana - Zdj.: Juliusz Sokołowski
Zdj.: Juliusz Sokołowski
Do zabezpieczenia elewacji na zewnątrz zastosowano środek ochrony drewna pełniący równocześnie funkcję dekoracyjną - lazurę Aidol HK-Lasur firmy Remmers. Lazura ta dzięki zawartości wysokiej jakości składników i pigmentów, przez wiele lat niezawodnie chroni drewno przed sinizną , zgnilizną, owadami, pleśniami i algami, promieniowaniem UV i wilgocią. Wyraźny efekt „perlenia” wody to naoczny dowód na długotrwałą ochronę przed wpływem warunków atmosferycznych: cienka błona otula bezpiecznie drewno, nie pękając i nie łuszcząc się. Projektanci postawili na naturalne materiały i maksymalne ograniczenie chemii budowlanej. Priorytetem stało się zapewnienie zdrowego środowiska życia i korzystnego mikroklimatu.

„Obiekt realizowaliśmy z materiałów pochodzenia organicznego, a więc odnawialnych i najłatwiejszych do recyklingu. Zaprojektowaliśmy innowacyjną konstrukcję drewnianą w formie powtarzalnych ram z belki dwuteowej, dającą nieograniczoną przestrzeń zbędnymi elementami. Unikalne są także przegrody zewnętrzne, przewyższające swoją termoizolacyjnością wymagania stawiane budynkom pasywnym” - mówi Emilia Durka-Zielińska. Zastosowanie zasad budownictwa pasywnego umożliwiło autorom projektu ograniczenie podstawowego zapotrzebowania na energię grzewczą o 90%!

Źródło: Remmers

Autor: Remmers - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.3)

Jesteś w dziale:

Balkony i tarasy

Nowości produktowe
Czytaj także
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt