chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Balkony i tarasy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » balkony i tarasy » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację fundamentów - krok po kroku

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację fundamentów - krok po kroku

17.10.2016
Podpowiadamy o czym należy pamiętać podczas wykonywania hydroizolacji fundamentów?

Prawidłowe wykonanie hydroizolacji stanowi podstawę szczelnej i trwałej ochrony przeciw wilgoci. Fundamenty w naturalny sposób, poprzez styczność z gruntem, są narażone na kontakt z wodą czy wilgocią. Postępowanie według poniższego schematu wykonania pozwoli w optymalny sposób je zabezpieczyć.
Chemia budowlana - Fot. Weber
Fot. Weber
Chemia budowlana - Fot. Weber
Fot. Weber

Krok 1


Podłoże musi być czyste, nośne, stabilne i wolne od oleju, tłuszczu, luźnych i niezwiązanych cząstek oraz innych zanieczyszczeń mogących pogorszyć przyczepność. Ponadto podłoże musi być równe, bez wystających fragmentów i wtrąceń, jak również ubytków, spękań, raków itp.

Krok 2


W przypadku dylatacji w obrębie fundamentów następnym krokiem jest ich uszczelnienie poprzez wtapianie taśm (w tak zwaną omegę), które pozwalają zachować szczelność/uszczelnić połączenie między stykającymi się elementami konstrukcyjnymi. Jeśli występuje napór wody to taśmy, żeby się nie oderwały, wtapia się w żywicę, jeśli mają stanowić blokadę przeciwwilgociową – w materiał bitumiczny.
REKLAMA:


Krok 3


Grunt stanowi mostek sczepny między podłożem betonowym a masą bitumiczną. Mieszankę gruntującą przygotowuje się w proporcjach: 1 część gruntu do 10 części wody, a nanosi za pomocą pędzli, chlapaków, agregatów natryskowych typu hydrodynamicznego lub innych. W trakcie gruntowania pogoda powinna być bezdeszczowa, ponieważ opady mogą zmyć niedawno nałożoną warstwę gruntu. Do następnego etapu prac ekipa wykonawcza przechodzi, gdy grunt wyschnie. Ten proces trwa przeciętnie ok. 2-3 godzin w zależności od pogody (optymalne warunki to słońce, lekki wiatr) oraz poziomu wilgoci w murze – im mniejszy, tym szybciej wyschnie.

Krok 4


Po wyschnięciu gruntu wykonuje się szpachlowanie drapane, aby usunąć nierówności i ubytki, tworzące się na powierzchni, dzięki czemu ograniczone zostaje przenikanie wilgoci na zewnątrz. Para wodna nie przedostaje się do masy bitumicznej i nie powstają pęcherze.

Krok 5


Kolejny krok to nakładanie właściwej warstwy hydroizolacji. Ten etap można wykonać dwojako – w zależności od tego, czy wykonawca planuje stosować siatkę zbrojoną, czy nie.Opcja 1: Po nałożeniu 1-1,5 mm izolacji zostaje wtopiona siatka, która jest zabezpieczeniem utrzymania minimalnej grubości warstwy izolacyjnej. Następnego dnia na siatkę aplikuje się ostateczną warstwę ok. 2 mm.

Opcja 2: Gdy wykonawca nie decyduje się na wykorzystanie siatki, w jednym cyklu roboczym nanosi specjalną pacą z kółeczkami 3-mm warstwę izolacji.
Chemia budowlana - Fot. Weber
Fot. Weber
Chemia budowlana - Fot. Weber
Fot. Weber

Po wygładzeniu warto w kilku miejscach sprawdzić izolację wzornikiem grubości i zyskać pewność, że jej wymogi techniczne zostały zachowane. Tylko izolacja o odpowiedniej grubości spełni swoją rolę i zachowa szczelność. Wszystkie punkty pomiaru należy potem uzupełnić masą bitumiczną, aby je zabezpieczyć przed przenikaniem wody.

Po upływie 3 dni można sprawdzić i ocenić, najlepiej poprzez dotyk, czy materiał izolacyjny wysechł.
Przeczytaj również: Ceresit CR 90 Crystaliser

Krok 6


Jeśli po upływie 3 dni widać, że materiał związał i jest już twardy, można przystąpić do przyklejania płyt ochronnych ze styropianu (polistyrenu) lub styroduru (polistyrenu ekstrudowanego). Ma on za zadanie zarówno ocieplić powierzchnię, jak i ochronić izolacje przed uszkodzeniem na budowie np. gruzem podczas zasypywania wykopu. Z tego względu płyty ochronne powinny mieć odpowiednią wytrzymałość. Należy je mocować za pomocą tego samego materiału, z którego została wykonana izolacja, co pozwala uniknąć jej ewentualnego uszkodzenia. Na płytę ochronną nakłada się 5 placków lub 3-4 pasy pacą zębatą i przykleja do suchej izolacji – w ten sposób nie ma ryzyka, że warstwa izolacyjna może się uszkodzić. Przyklejanie płyt styropianowych rozpoczynamy od dołu (od ławy/płyty fundamentowej) pamiętając o wyprofilowaniu płyty na wyoblenie (fasetę) przy styku ławy/płyty fundamentowej ze ścianą.

Krok 7


Po zamocowaniu płyt ochronnych można zacząć sukcesywnie obsypywać fundamenty. Trzeba pamiętać, że ziemia wokół wykonywanej izolacji powinna zostać zagęszczona. Po zasypaniu fundamentów etap hydroizolacji można uznać za wykonany.

Autor: Weber - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.6)

Jesteś w dziale:

Balkony i tarasy

Nowości produktowe
Czytaj także
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt