chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Balkony i tarasy Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » balkony i tarasy » Jak właściwie pielęgnować drewno?

Jak właściwie pielęgnować drewno?

23.05.2016
Elewacje i meble wykonane z drewna stanowią jeden z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań w naszych domach i budynkach gospodarczych. Od dawna doceniamy ich funkcjonalność, naturalny wygląd i wygodę użytkowania. Decydując się jednak na wykorzystanie drewna, musimy też wiedzieć, że jest to materiał wrażliwy, wymagający odpowiedniej pielęgnacji. Tylko właściwie czyszczone i impregnowane powierzchnie dadzą nam gwarancję wieloletniej trwałości.

Drewno, jak każdy budulec naturalny, ma szerokie grono zwolenników. Powodów takiej sytuacji jest wiele. Przede wszystkim jest to powszechnie dostępny i łatwy w obróbce materiał. Ponadto drewno, szczególnie to odpowiednio zabezpieczone, jest naprawdę efektowne i może służyć długie lata. W końcu jest to materiał na tyle uniwersalny, że można oszalować nim budynek, a w ogrodzie swobodnie postawić obok siebie drewniany komplet wypoczynkowy, domek narzędziowy, altanę, pergolę czy zabawki dla dziecka, a wszystko ogrodzić drewnianym płotem. A wreszcie pielęgnacja drewna, pomimo że musi być przeprowadzana przy użyciu specjalistycznych produktów, nie wymaga fachowej wiedzy i może się tym zająć każdy z nas.
Chemia budowlana - Fot. Unicell
Fot. Unicell

Podstawowe zagrożenia


Chcąc odpowiednio zadbać o drewno, warto się dowiedzieć, co mu zagraża i jak temu przeciwdziałać. Mamy do czynienia z materiałem naturalnym, co sprawia, że tych zagrożeń jest dużo. Pamiętajmy, każdy niezabezpieczony lub nieodpowiednio zaimpregnowany element drewniany bardzo szybko zacznie reagować na działanie tych czynników, a przez to zwyczajnie będzie niszczał. Elewacje, meble oraz inne elementy dekoracji ogrodu, jak sama nazwa wskazuje, przeważnie znajdują się na zewnątrz, zatem nieustannie są narażone na działanie warunków atmosferycznych i wszelkiej maści szkodników. Wśród nich najważniejsze to: promienie UV, opady i wody gruntowe, wiatr oraz nieustanne zmiany temperatury. Na zawilgoconych powierzchniach mogą pojawiać się też mchy i grzyby. Ponadto ciągła obecność wilgoci oraz szybkie wysychanie wiążą się ze zmianami objętości drewna, które mogą doprowadzić do pęknięć. Są jednak sposoby pozwalające na uniknięcie opisanych zagrożeń.
Chemia budowlana - Fot.Unicell
Fot.Unicell

Jak impregnować?


Prawidłowo zabezpieczone i zaimpregnowane wyroby z drewna gwarantują nam odporność na działanie wszelkich zagrożeń zewnętrznych. Zanim jednak zabierzemy się za ich pielęgnację, warto dowiedzieć się, z jakiego gatunku drewna zostały wykonane. Ta wiedza będzie przydatna przy wyborze właściwej chemii oraz przy określaniu ogólnej trwałości poszczególnych elementów. Najlepsze i najtrwalsze jest drewno egzotyczne, ponieważ, rosnąc w lasach tropikalnych, jest z natury odporne na wzmożone działanie czynników atmosferycznych. Niestety elementy wykonane z takich gatunków będą też droższe od tych z drewna dostępnego w kraju. Wśród rodzimych gatunków najczęściej wykorzystywane są: sosna, świerk i modrzew. Te gatunki są na pewno tańsze, ale też mniej trwałe.
Chemia budowlana - Fot. Unicell
Fot. Unicell

Bez względu jednak na gatunek drewna, z jakiego elementy architektury i meble zostały wykonane, należy je impregnować. Na rynku znajduje się wiele produktów do tego przeznaczonych. Przy wyborze odpowiedniego warto zwrócić uwagę na ofertę środków do ochrony i dekoracji drewna marki LuxDecor. Wśród nich znajdują się m.in. impregnaty, bejce, lakierobejce, lazury i emalie do drewna. Każdy z tych produktów występuje w wielu wersjach kolorystycznych i przeznaczony jest do stosowania wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Ponadto sprawdza się na każdym rodzaju drewna i elementach drewnopochodnych. Dodatkowo produkty marki LuxDecor są ekologiczne, a przez to w pełni bezpieczne dla użytkownika i środowiska. Odpowiednie użytkowanie nie wiąże się więc z żadnym zagrożeniem dla zdrowia, a jednocześnie zapewnia właściwą ochronę drewna ogrodowego. Nie zapominajmy jednak, że impregnację należy powtarzać co kilka lat.

Czyszczenie i przechowywanie


Prawidłowa impregnacja elementów drewnianych nie chroni ich przed zanieczyszczeniami, które należy na bieżąco usuwać. Zaleca się również przeprowadzanie systematycznego czyszczenia okresowego – najlepiej dwa razy w roku, przed i po sezonie. Do wykonania tych czynności można wykorzystać specjalistyczne środki, które są dostępne w każdym markecie. Jeśli jednak nie dysponujemy w danym momencie taką chemią, wykorzystajmy letnią wodę i sodę lub szare mydło, które poradzą sobie przy wszelkich zanieczyszczeniach powierzchniowych.
Chemia budowlana - Fot. Unicell
Fot. Unicell

Po zakończeniu sezonu meble ogrodowe trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej jest przechowywać je w miejscu, które będzie chłodne, ale jednocześnie zabezpieczone przed mrozem i nadmiarem wilgoci. Warto też pamiętać, że mebli ogrodowych nie można przykrywać folią lub materiałem nieprzepuszczającym powietrza, ponieważ może to doprowadzić do rozwoju pleśni. Dlatego do okrywania tych sprzętów trzeba użyć powłoki, która umożliwi swobodny przepływ powietrza.

Autor: Unicell International - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.1)

Jesteś w dziale:

Balkony i tarasy

Nowości produktowe
Czytaj także
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt